Pamięć modlitewna o zmarłych…

Miesiąc listopad skłania do refleksji nad śmiercią i przemijaniem, a także przypomina nam w sposób szczególny o tych, którzy już od nas odeszli. Wiara w życie wieczne, a także w Kościół, który obejmuje nie tylko nas żyjących na ziemi, ale i tych, którzy żyją “po drugiej stronie” daje nam możliwość wzajemnego wspierania się.  Kościół dając nam Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam o tym, że mamy w niebie wielu orędowników, którzy wstawiają się za nami u Boga. Jednocześnie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przeżywane w dzień po tej Uroczystości przypomina nam, że jest wielu, którzy jeszcze nie w pełni uczestniczą w uczcie niebieskiej, przechodząc czas oczyszczenia w czyśćcu. Te dusze, wśród których być może są także nasi bliscy, ci których znaliśmy, potrzebują naszej pomocy. Taką pomocą jest niewątpliwie nasza modlitwa, tak ta najdoskonalsza jaką jest Msza Świętej, wypominki, ale i każda inna nasza osobista modlitwa. Specjalnym rodzajem pomocy są odpusty zyskiwane za zmarłych. Według nauki Kościoła odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Szerzej na ten temat pisze papież Jan Paweł II w jednej z audiencji środowych, którą można przeczytać tutaj.

Aby zyskać odpust trzeba spełnić określone przez Kościół warunki. Są to:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy)
  • Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
  • Przyjęcie Komunii świętej
  • Odmówienie modlitwy (np. “Ojcze nasz” i “Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc)
  • Wykonanie czynności związanej z odpustem (lista czynności jest bardzo długa i na przestrzeni lat zmienia się i wzbogaca, można ją znaleźć choćby tutaj.) Dodatkowo w roku wiary można zyskać odpusty, których lista jest tutaj.

Więcej na temat odpustów można poczytać tutaj.

Równie ciekawy artykuł o znaczeniu odpustów tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *