Wielki Post 2012

Środą Popielcową Kościół katolicki rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowania do Wielkanocy, która w tym roku przypada 8 kwietnia. Wielkanoc jest liturgicznym przeżyciem największego i fundamentalnego wydarzenia chrześcijaństwa — Misterium Męki, Śmierci i  Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do 60 roku życia.

Do owocnego przeżycia tego szczególnego czasu zachęca nas Papież Benedykt XVI w orędziu jakie do nas kieruje:

Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to bowiem odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Jest to droga pod znakiem modlitwy i dzielenia się, milczenia i postu, w oczekiwaniu na radość paschalną.

(pełny tekst orędzia papieskiego można przeczytać tutaj)


Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są:

Droga Krzyżowa, która w naszym kościele będzie:

w piątki o godz.:
– 16.30 (rozważania dla dzieci)
– po Mszy Świętej o godzinie 18.00
– 20.00 (przygotowane przez młodzież)

w soboty o godz.:
– 8.00.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w naszym kościele odprawiane są w niedziele o godzinie 18.00. W tym roku kazania pasyjne wygłosi dk. Krzysztof Wilczkiewicz odbywający praktykę w naszej parafii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.