Rozstrzygnięcie konkursu  literackiego dotyczącego 80-lecia pacyfikacji Staroniwy

W dniu 11 listopada 2023 r. o godz. 17.00 w naszej par. p.w. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie w dolnym kościele miało miejsce wręczenie nagród w konkursie literackim dotyczącym 80-lecia pacyfikacji Staroniwy. Został on ogłoszony w ramach projektu pt. „Upamiętnienie męczeństwa mieszkańców Staroniwy 01.06.1943r. Był dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego Wolność po polsku – edycja 2023”. Główne obchody 80 rocznicy mordu na 44 miejscowych Polakach miały miejsce w dniu 1 czerwca. Składały się z  czterech etapów: 1. modlitwy na cmentarzu staroniwskim, gdzie znajdują się mogiły pomordowanych, 2. w kościele, gdzie odbyła się Msza św. w intencji pomordowanych pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Rzeszowskiego Jana Wątroby z udziałem księży z dekanatu, rodzin pomordowanych, niektórych przedstawiciel władz, wojska, policji, przedstawicieli różnych organizacji, szkół podstawowych, wiernych, 3. pod pomnikiem pomordowanych znajdującym się przy ul. Bohaterów 5, gdzie odbyły się uroczystości mające państwowy charakter z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz w/w grup, 4. w dolnym kościele gdzie dzieci z SP nr 16 w Rzeszowie zaprezentowały akademię patriotyczną. Dopełnieniem w/w wydarzeń było ogłoszenie konkursu literackiego w celu poetyckiego upamiętnienia tej tragedii.

Ks. proboszcz Marek Dzik na początku spotkania przywitał zebranych: komisję konkursową w skład której wchodzili prof. dr hab. Kazimierz Ożóg – przewodniczący – nieobecny z racji osobistych; prof. UR Kazimierz Maciąg; dyr. SP nr 16 w Rzeszowie Dorota Rząsa; uczestników konkursu wraz z rodzinami, Krewnych pomordowanych na czele z p. Janem Pietruchą, Kierownika Osiedla panią Stanisławę Tarnowską, Związek Strzelecki „Strzelec” na czele z inspektorem Markiem Strączkiem, pana Grzegorza Wisza, autora filmu o pacyfikacji Staroniwy, pana Leszka Granata, który dokumentuje różne tragiczne wydarzenia z życia naszego Narodu w tym opisywaną zbrodnie; Wszystkich zebranych.

Ks. Proboszcz w kilku słowach przybliżył tematykę konkursu, ukazał jego cel – rozpropagowanie pamięci o osobach pomordowanych i ukazanie bólu ich rodzin, podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w w/w projekt, wśród nich wymienił koordynatorkę, panią Beatę Słowiak, która od maja aż do końca listopada br., wraz z Księdzem Proboszczem, odpowiadała za całość jego realizacji.

Głos z kolei zabrali członkowie komisji konkursowej: prof. UR Kazimierz Maciąg i dyrektorka SP nr 16 w Rzeszowie Dorota Rząsa, którzy pogratulowali osobom biorącym w konkursie odwagi podjęcia się niełatwego zadana związanego z ukazaniem emocji  towarzszących tak brutalnemu wydarzeniu oraz talentu literackiego.

Ksiądz Proboszcz zaprezentował kryteria oceny obowiązujące w konkursie: każdy z członków komisji dysponował pulą od 1 do 10 punktów, które mógł przyznać za dany utwór, podpisany tzw. godłem, w celu zapewnienia pełnej anonimowości, a co za tym, idzie obiektywizmu oceny. Konkurs posiadał dwie kategorie wiekowe: „młodzież” od 14 do 18 roku życia włącznie, „dorośli” powyżej 18 roku życia. Nastąpił najbardziej oczekiwany moment w postaci ogłoszenia wyników. Przedstawiają się one następująco: w kategorii „dorośli”: pierwsze miejsce p. Aleksandra Janicka – godła „Olina” za wiersz Wspomnienie; – drugie miejsce p. Karolina Faber – godło „Parasolka”, za wiersz Dziedzictwo; trzecie miejsce p. Irena Reguła – godło „Bukiet kwiatów” za wiersz Pamięć, wyróżnienie: p. Małgorzata Sobkiewicz – godło „Gosix za wiersz Pamiętamy, p. Aleksandra Janicka – godło „Olina” za wiersz Nie można zapomnieć, Karolina Faber – godło „Parasolka”, za wiersz Wspomnienie. W kategorii „młodzież” pierwsze miejsce Kacper Kozik – godło „KacKoz”, za wiersz Niezłomni bohaterowie, drugie miejsce Grzegorz Sobkiewicz – godło „Grechut” za wiersz Naszą siłą jest pamięć. Ponadto swoje wiersze nadesłali: Barbara Ptaszek – godło „Adela”: Monika Mrozek – godło „Koliberek”, Arkadiusz Stosur – godło „Aggeusz”, Wiktoria Filip – godło „Weronika”. Wszyscy otrzymali dyplomy, albumy zawierające zdjęcia kościołów Rzeszowa, w tym naszej świątyni, książkę o rodzinie Ulmów, a laureaci dodatkowo nagrody. Nadesłane utwory znajdują się w ebooku na naszej stronie Internetowej w zakładkach: „Parafia” -> „Pacyfikacja Osiedla Staroniwa” -> „Konkurs poetycki” (https://judatadeusz.rzeszow.pl/?page_id=9736). Ostaniem etapem był skromny poczęstunek w postaci ciastka, kawy lub herbaty.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do górnego kościoła na Mszę św. o godz. 18.00 w intencji pomordowanych. W jej trakcie występował nasz parafialny chór „Emmanuel”. Po jej zakończeniu odbył się koncert węgierskiego chóru Lengyel-Magyar Dalarda pod batutą dyrygentki pani Papp Ella, byłej dyrektorki szkoły muzycznej z partnerskiego dla Rzeszowa miasta Nyiegyhaza. Co warte podkreślenie, mimo iż nie znają naszego języka (tylko 2 panów mówi po polsku, ponieważ studiowali w naszym pięknym kraju), śpiewali po polsku pieśni patriotyczne i religijne. Za wykonane utwory otrzymali duże brawa. Sami byli zachwyceni kościołem oraz miłą atmosferą jakiej doznali.

Opisane wydarzenie kończy projekt, ale mamy nadzieję nie wygasza naszej pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. Jak zatytułował swój wiersz młody człowiek, uczestnik konkursu, Naszą siłą jest pamięć.

Ks. proboszcz Marek Dzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *