Początek Wielkiego Postu

W środę popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Ma on na celu przygotowanie nas na spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem, poprzez post, modlitwę i jałmużnę. Podejmujemy różnego rodzaju wyrzeczenia, które mają wzmocnić naszego ducha a nierzadko i ciało. W tygodniu modlitw o trzeźwość Narodu nie zapominajmy o abstynencji podejmowanej w intencji tych, którym brakuj sił do wyzwolenia się z nałogu.  

Można jeszcze w zakrystii dopisać się do osób adorujących Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie z 19 na 20 lutego oraz do osób biorących udział w tzw. sztafecie postnej wybierając sobie jeden dzień Wielkiego Postu, w który tylko spożywamy chleb i pijemy wodę. Wspólnie podejmowana modlitwa i wyrzeczenia przynoszą błogosławione efekty w życiu indywidualnych osób i całej parafii.

Szczególe wrażenie robi Środa popielcowa w czasie której w czasie Eucharystii, przyjmujemy na nasze głowy popiół słysząc słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”, lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół symbolizuje żałobę, ale również kruchość naszego życia. Zachowuje ono swoją trwałość dzięki zjednoczeniu z Chrystusem, który umierając na krzyżu i zmartwychwstając zapewnił nam życie wieczne. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, osoby dorosłe od 18 do 60 roku życia obowiązuje post ścisły czyli ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa lekkie) oraz jakościowy (od pokarmów mięsnych).  Młodzież od 14 do 18 roku życia obowiązuje post jakościowy. Warto jednak wdrażać młode pokolenia w rozumienie i ducha praktyk postnych, proponując im też jakąś formę ograniczenia posiłków.

W naszej parafii w Środę popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem będą odprawiane o godz.: 6.30; 9.00; 16.30; 18.00. Po Mszy św. wieczornej Nowenna do MB Nieustającej Pomocy i św. Judy Tadeusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *