1700 lat prawa do wolnej niedzieli

1700 lat temu cesarz Konstantyn I Wielki zatwierdził niedzielę jako dzień wolny od pracy. W jej chrześcijańskim przeżywaniu nie chodzi o zakaz wszelkiej aktywności, lecz tylko takiej, która stoi w sprzeczności z charakterem dnia świątecznego.  Dla chrześcijan jest to możliwość spokojnego udania się do kościoła i całodziennego wypoczynku całą rodziną. Dla pozostałych osób chodzi o wymiar  społeczny  związany z prawem do wspólnego wypoczynku w ramach rodziny i przyjaciół.

Z tej okazji Biskupi wystosowali Apel o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy:

„Wspominając fakt ustanowienia 1700 lat temu, przez władzę cywilną, świątecznego charakteru niedzieli, zachęcamy wszystkich do poszanowania tej tradycji, do jej docenienia, strzeżenia i pielęgnowania oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu”.

„Nie możemy się godzić na dyktat organizacji i korporacji zajmujących się handlem i dystrybucją towarów, „które kierując się wyłącznie zyskiem, nie biorą pod uwagę kosztów społecznych, jakie wynikają z niszczenia tkanki społecznej bez pozbawiania jej tego spoiwa, jakim jest wspólne przeżywanie czasu wolnego i świętowanie niedzieli przez rodziny i całe społeczeństwo, co powinno być trwałym elementem naszej kulturowej tożsamości”.  

„Zapraszamy wszystkich do budowania kultury niedzieli wolnej od przymusu pracy. Niech będzie ona dniem odpoczynku i wzmocnienia sił, odrodzenia osłabionych więzi rodzinnych i społecznych. Niech będzie okazją do emocjonalnego wyciszenia, a także do budowania wspólnoty rodzinnej, religijnej i narodowej”

Podpisali:

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

✠ Wiktor Skworc

Arcybiskup Metropolita Katowicki

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 5 marca 2021 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *