Niedziela Palmowa (28.03.2021r.)

  • Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej (Palmową) rozpoczynamy Wielki Tydzień. Poświęcenie palm na każdej Mszy świętej. Podczas nabożeństwa Gorzkich Żali o godz. 17.00, będzie zbierana składka na dekorację i kwiaty do Bożego Grobu. Po Mszy św. wieczornej Nowenna do św. Judy Tadeusza zakończona indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
  • W tym tygodniu kancelaria czynna w poniedziałek, wtorek i środę. Dodatkowa spowiedź
    w poniedziałek, wtorek i środę od 18.30 do 21.00.
  • W poniedziałek od godz. 8.00 odwiedzimy chorych z Komunią Świętą. Ponieważ ks. Proboszcz będzie prowadził pogrzeb, wizytę u części chorych rozpocznie od godz. 11.00. O godz. 10.00 zespół Caritas zaprasza podopiecznych do dolnego kościoła po świąteczne paczki żywnościowe.
  • W środę po Mszy św. wieczornej Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Nie będzie spotkania kręgu Biblijnego.
  • W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy świętej czuwanie modlitewne przy Ciemnicy do 23.00. O godzinie 20.00 modlitwa brewiarzowa.
  • Wielki Piątek – w tym dniu obowiązuje post ścisły, ilościowy i jakościowy. Rozpoczęcie Adoracji w kościele o godz. 6.00. Drogę Krzyżową odprawiamy indywidualnie. O godz. 9.00 modlitwa brewiarzowa. Od godz. 9.30 do 11.30 możliwość spowiedzi. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego a 18.00 Liturgia ku czci Męki Pańskiej. Po Liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie do 23.00. O godz. 20.00 modlitwa brewiarzowa. Osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.
  • Wielka Sobota – rozpoczęcie adoracji przy Grobie o godz. 6.00. Od godz. 6.00 do 7.30 istnieje jeszcze możliwość spowiedzi. O godz. 9.00 modlitwa brewiarzowa. Poświęcenie pokarmów odbędzie się od godz. 9.30 – 13.00 co pół godziny a także dodatkowo o godz. 16.00 w kościele i przed kościołem (w razie deszczu w kościele górnym i dolnym).
  • O godz. 19.00 rozpocznie się Wigilia Paschalna, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 23.00. Prosimy, aby przynieść świece.
  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Rezurekcja o godz. 6.00. Pozostałe Msze św. jak
    w niedzielę, również o godz. 14.00 i 18.00. Zmiana tajemnic różańcowych zostaje przeniesiona na następną niedzielę.
  • W związku z nowymi obostrzeniami prosimy parafian aby w kościele zajmować miejsca po dwie osoby co drugą ławkę, nosić maseczkę i utrzymywać stosowny dystans, szczególnie jest to ważne podczas przyjmowania Komunii św. Jeśli w górnym kościele wyczerpie się limit osób, schodzimy do dolnego kościoła (zejście z tyłu kościoła schodami obok konfesjonałów). Pozostałe osoby mogą uczestniczyć w liturgii na zewnątrz świątyni. W naszym Kościele obowiązuje limit 100 osób (55 kościół górny i 45 kościół dolny). Uroczystości Świętego Triduum Paschalnego można również przeżywać w duchowej łączności poprzez transmisje online z naszego kościoła.
  • W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią oraz ograniczeniami w liczbie wiernych kolejny rok zmianie uległa doroczna adoracja Straży Bożego Grobu przez mężczyzn należących do tej grupy parafialnej. Zapraszamy mężczyzn do półgodzinnej, jednoosobowej adoracji Grobu Pańskiego w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Adoracja w ciszy w postawie klęczącej ( klęcznik dla adorujących strażników  będzie wystawiony przed grobem natomiast inne miejsca będą przeznaczone dla pozostałych wiernych). Lista na zapisy adoracji znajduje się w zakrystii – serdecznie zapraszamy .
  • Zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej. Od czwartku będzie można zabrać wielkanocny numer „Patrona”. Jest bezpłatny, ale gdyby ktoś złożył jakąś ofiarę będziemy wdzięczni.
  • W ostatnim czasie do Domu Ojca odeszli: Tadeusz Słysz lat 69, Antoni Pasieka lat 71, Józef Lecki lat 79. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci…

“Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu specjalnego wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy opiekują się osobami zakażonymi. Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, „ofiarując tę próbę w duchu wiary
w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”.

Dla osób, które ze względu na niemożność uczestniczenia w liturgii, dokonują aktu Komunii duchowej, Kościół przewidział odpust cząstkowy za dołączenie do tego aktu modlitwy “Duszo Chrystusowa”.

Korzystanie z łask odpustu udzielanych przez Kościół w czasie pandemii może być wyrazem miłości szczególnie wobec zmarłych ofiar pandemii” Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, Propozycja ujednoliconych wskazań na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021 dla duchowieństwa i wiernych Kościoła w Polsce odnośnie do czynności liturgicznych i duszpasterskich w czasie epidemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *