4 Niedziela zwykła Rok C (30.01.2022r.)

  • Przeżywamy 4 Niedzielę zwykłą. Jest to liturgiczny dzień wsp. bł. Bronisława Markiewicza. Na ołtarzu są wystawione jego relikwie. Po Mszach. Św. można indywidualnie podejść do ołtarza i okazać mu szacunek przez pokłon. Zapraszamy też do modlitwy o jego kanonizację oraz w różnych intencjach do Pana Boga za jego przyczyną.     
  • W poniedziałek wsp. św. Jana Bosko.  
  • We wtorek wieczorem Msza św. wotywna i litania ku czci św. Judy Tadeusza.
  • W środę Święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św. o godz. 6.30; 9.00; 16.30; 18.00. Intencje z Mszy św. o godz. 7.00 zostają przesunięte na godz. 9.00. Po wieczornej Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych dla grup misyjnych. Prosimy, aby na Msze św. przynieść świece. Kancelaria będzie nieczynna. Kończy się czas śpiewania kolęd. Niestety z racji kowidowych nie odbędzie się koncert chóru „Emmanuel”. Jest to dzień życia konsekrowanego. Prosimy o modlitwę w intencji braci i sióstr zakonnych, zwłaszcza pracujących w naszej parafii. Składka na zakony kontemplacyjne w Diecezji. Po Mszy św. wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, następnie Ks. Proboszcz zaprasza na spotkanie Kręgu Biblijnego.  
  • W tym tygodni przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek chór parafialny „Emmanuel” zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.15.
  • W piątek odwiedziny chorych od godz. 8.00. Ks. Proboszcz odwiedzi chorych od godz. 13.00. Msze św. o godz. 6.30; 7.00; 16.30; 18.00. Spowiedź od godz. 16.00.
  • W sobotę wsp. św. Agaty. Po Mszy św. wieczornej różaniec fatimski. 
  • Ks., Proboszcz bardzo dziękuje Panom z Honorowej Straży Najświętszego Sakramentu oraz ministrantom za pomoc w rozebraniu dekoracji świątecznych. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy noszą maseczki w kościele oraz dezynfekują ręce przed wejściem do świątyni. Jest to wyrazem naszej odpowiedzialności za zdrowie swoje oraz innych parafian.
  • Bardzo prosimy dzieci, które wykonały konkursowe szopki, aby zabrały je do domu.
  • Zapraszamy do zapisywania się na katechezy przedmałżeńskie, które będą miały miejsce w dniach: 5.12.19 lutego w dolnym kościele.  
  • Z racji kowidowych tzw. „Randka małżeńska” została przesunięta na 12 lutego. Można się jeszcze zapisywać do 9 lutego.
  • W ostatnim czasie z naszej parafii zmarły: Marta Stawarz lat 60; Anna Cwynar lat 97. „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…”
  • Zapraszamy do kupowania i czytania prasy katolickiej. W „Niedzieli” zachęcamy do przeczytania m. in. art. pt. „Jak święty Szarbel interweniuje z nieba?” a w „Gościu Niedzielnym” art. pt. „Czy jest zbawienie poza Kościołem?”.

Drodzy Diecezjanie!

W związku z ukończeniem 75. roku życia, zgodnie z obowiązującym prawem, biskup Edward Białogłowski złożył rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w diecezji rzeszowskiej. W komunikacie z dnia 26 stycznia 2022 r., Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa.

Bp Edward Białogłowskiurodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1965 r., po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu, rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Jako kleryk odbył dwuletnią służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. 17 czerwca 1972 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Następnie pracował jako wikariusz w Szebniach (1972-1974) i Krośnie-Polance (1974-1979).

W latach 1979-1983 odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone w 1985 r. uzyskaniem doktoratu na podstawie dysertacji pt. „Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara teologia Eucharystii”. 30 listopada 1987 r. Jan Paweł II mianował ks. Edwarda Białogłowskiego biskupem pomocniczym w Przemyślu ze stolicą tytularną Pomaria. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1988 r. z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka w katedrze przemyskiej. Za hasło swej pasterskiej posługi obrał słowa: „In virtute Spiritus Sancti” („W mocy Ducha Świętego”). Po utworzeniu diecezji rzeszowskiej w 1992 r. został jej biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. Jako najbliższy współpracownik biskupa Kazimierza Górnego współtworzył struktury nowopowstałej diecezji rzeszowskiej. Był odpowiedzialny m.in. za pracę katechetyczną i formację kapłanów, przewodniczył diecezjalnej komisji liturgicznej, zespołowi cenzorów kościelnych, zasiadał w Kolegium Konsultorów i Radzie Kapłańskiej, wykładał w WSD w Rzeszowie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Charytatywnej KEP, członkiem Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i członkiem Zespołu Konferencji Episkopatu ds. Sanktuariów.

34 lata biskupiej posługi to czas niezwykle gorliwej i owocnej pracy duszpasterskiej, sprawowanej w poczuciu odpowiedzialności za duchowe dobro wiernych a zarazem w niepowtarzalnym, radosnym, pogodnym stylu, tak charakterystycznym dla księdza biskupa Edwarda. Dziś, jako wspólnota diecezjalna,  zanosimy do Pana dziękczynną modlitwę za dotychczasową służbę, prosząc Go jednocześnie o zdrowie i siły na kolejne lata życia księdza biskupa. Jesteśmy bowiem przekonani, że także jako biskup senior, w miarę sił i możliwości, ksiądz biskup będzie się dzielił z nami bogactwem swego umysłu i serca, modlitwą wspierał wszystkie dzieła i duszpasterskie inicjatywy, kontynuując w ten sposób swoją posługę  w diecezji rzeszowskiej. Niech nasza modlitwa i wszystkie przejawy przyjaźni i życzliwości towarzyszą księdzu biskupowi każdego dnia i będą wyrazem naszej wdzięczności oraz źródłem siły, radości i pokoju serca.

Z serdecznym pozdrowieniem i błogosławieństwem

+ Jan Wątroba

Biskup Rzeszowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *