Wielki Post widziany przez pryzmat niedziel

Przeżywamy I Niedzielę Wielkiego Postu, w sumie tym szczególnym okresie będzie ich sześć. Każda z nich swoje znaczenie.


I niedziela Wielkiego Postu – Odnowa

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół daje nam program odnowienia naszego chrześcijańskiego życia. Wielki Post ma być czasem walki z grzechem, który jest skutkiem grzechu pierworodnego.

II Niedziela Wielkiego Postu – Przemiana

Druga niedziela przypomina nam o potrzebie duchowej przemiany, co szczególnie obrazuje Ewangelia o Przemienieniu Pana Jezusa na górze Tabor.

III Niedziela Wielkiego Postu – Trwanie w wierze

Trzecia niedziela mówi nam o żywej wodzie, której źródłem jest Jezus. Wszystko co mamy pochodzi od Jezusa. Ważne jest to, żeby nie trwonić tego co otrzymaliśmy.

IV Niedziela Wielkiego Postu – Radość

Czwarta Niedziela nazywana jest od pierwszego słowa antyfony na wejście Niedzielą Radości (laetare). Na półmetku Wielkiego Postu mamy cieszyć się ze świadomości, że pokuta i umartwienie to tylko środki do celu, że prowadzą nas one ku oczyszczeniu.

V Niedziela Wielkiego Postu – Przygotowanie na śmierć

Dawniej piąta niedziela Wielkiego Postu otwierała tzw. Okres Męki Pańskiej szczególnie akcentujący przygotowanie Pana Jezusa do swojej kaźni i męczeńskiej śmierci. Wskrzeszenie Łazarza przez Jezusa Chrystus w dzisiejszej Ewangelii uświadamia nam, jak niewiele znaczy śmierć w obliczu życia wiecznego. Jest ona tylko kolejnym etapem na naszej drodze, tak jak śmierć Jezusa była kolejnym etapem na drodze ludzkiego odkupienia.

VI Niedziela Wielkiego Postu (Palmowa) – Zwycięstwo nad szatanem

W końcu Niedziela Palmowa przedstawia nam w sposób skrótowy całą tajemnicę wielkanocną – od męki do zmartwychwstania. Tej niedzieli śpiewana jest męka Pańska – warto zauważyć jaki ona ma charakter. W śpiewie męki nie ma smutku i rozpaczy – męka Jezusa stała się przecież naszym zwycięstwem. Chrystus na krzyżu nie przegrywa, ale zwycięża – stąd triumfalny charakter liturgii, procesja z palmami, czerwone szaty mające być symbolem władzy królewskiej itd. 

Cyt. za: Aleksander Barszczewski, https://misyjne.pl/kazda-niedziela-wielkiego-postu-ma-swoje-znaczenie/  

W naszej parafii w każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa Gorzkich Żali o godz. 17.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *